Kolektory danych

Kolektory danych

Jeśli potrzebujesz w przedsiębiorstwie małego przenośnego urządzenia do gromadzenia danych i w późniejszym czasie przesłania ich do komputera, to potrzebujesz kolektora danych.

Kolektor danych (inwentaryzator, terminal mobilny) jest  kieszonkowym komputerem przenośnym PDA (palmtopem w wersji przemysłowej) z ogromną ilością funkcji i możliwości. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością obudowy na wstrząsy i upadki, wodoodpornością, wytrzymałą klawiaturą. Można do nich wprowadzać dane oraz przesyłać je do komputera. Jak każdy komputer wyposażony jest w system operacyjny Windows (w wersji Windows CE lub Windows Mobile) lub inny. Wyposażone są w wiele możliwości komunikacji z komputerami m.in. komunikacja Bluetooth, WiFi, GSM, HSPA+. Wszystkie modele obsługują komunikację USB lub RS232. Wybierając kolektor warto zwrócić uwagę na pojemność pamięci (ilość zapamiętanych kodów kreskowych), na sposób komunikacji z komputerem oraz na oprogramowanie. Kolektor danych służy przede wszystkim do aktualizacji stanów magazynowych (za jego pomocą kolejno wczytuje się kody kreskowe z różnych produktów, wpisując ich ilości. Tak przygotowane dane transmituje się do programu magazynowego). Inwentaryzatory współpracują z większością polskich programów magazynowych.

Główne zalety kolektorów danych:

  • usprawniają proces wprowadzania dostaw towaru do magazynu i jego wydawaniu,
  • umożliwiają kontrolę cen, kompletację i wydawanie towarów,
  • pomagają przy zbieraniu i porządkowania zamówień,
  • gromadzą dane w hurtowniach oraz na stanowiskach kasowych,
  • pomagają przy identyfikacji klientów, obsłudze wypożyczalni
  • są podstawowym narzędziem pracy (np. przedstawiciela handlowego czy kuriera).

 

Terminale mobilne często wyposażone są w czytniki kodów kreskowych (1D lub 2D), co zwiększa ich użyteczność i funkcjonalność. Wykorzystanie tego rodzaju urządzeń jest bardzo powszechne. Szczególnie przydatne są one jednak w firmach logistycznych, w magazynach, podczas inwentaryzacji czy w trakcie kompletowania zamówienia. Zastosowanie odpowiedniego oprogramowania pozwala zoptymalizować pracę oraz usprawnić kontrolę nad ilością i rodzajem towarów.